Jak szukać bezpiecznych mebli dla dzieci?

13 sierpnia 2017

Wybór mebli do pokoju dziecka staje się łatwiejszy, gdy wiemy, na jakie ich cechy powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć to, że powinny być one praktyczne i ładne, nie bez znaczenia wydają się jednak i te kwestie, które są związane z ich bezpieczeństwem.

Jeśli zależy nam na zaaranżowaniu dziecięcego pokoju tak, aby był on bezpieczny, miejmy na uwadze to, że meble powinny odznaczać się nie tylko wysoką jakością, ale i tym, że do ich produkcji wybrane zostały odpowiednie materiały. To właśnie trwałość mebli w dużym stopniu przesądza o tym, że korzystanie z nich jest dla nas satysfakcjonujące, choć nie bez znaczenia wydaje się również to, że meble w pokoju dziecka powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Istnieje wiele sposobów na zwiększenie szans na to, że wejdziemy w posiadanie naprawdę wartościowego rozwiązania. Jednym z nich jest decyzja o tym, aby nie kupować mebli do pokoju dziecka na ostatnią chwilą. Zawsze lepiej zdecydować się na taki krok wcześniej, pozwoli nam to bowiem na obejrzenie różnych propozycji i zapoznanie się z ich charakterystyką.

Bezpieczna konstrukcja

Jeśli nie wiemy, na co zwracać szczególną uwagę, skoncentrujmy się przede wszystkim na narożnikach. Te powinny być zaokrąglone, zwiększa to bowiem ich bezpieczeństwo i mniejsza ryzyko urazu, gdy dochodzi do przypadkowego uderzenia, którego trudno jest przecież uniknąć. Innym ważnym wyznacznikiem bezpieczeństwa mebla jest jego prosta konstrukcja, mebel powinien być więc skonstruowany ta, aby nie było dostępu do mechanizmów, które można naruszyć podczas zabawy. Mile widziany jest też system pozwalający na bezpieczne zamykanie szuflad, minimalizuje to bowiem ryzyko przycięcia palców podczas korzystania z nich. Warto mieć też pewność, że meble są wolne od ostrych lub wystających elementów. Te często prezentują się ciekawie, nie są jednak stworzone dla małych dzieci.

Produkcja mebli dziecięcych

Materiały i skład chemiczny

Kwestią wartą poruszenia jest też bezpieczeństwo oraz skład materiałów, z których wykonano meble do pokoju dziecka. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby były to materiały ekologiczne. Jeśli do ich pomalowania wykorzystywano farby i lakiery, w ich składzie nie powinny się znajdować jakiekolwiek metale ciężkie, dzieci mogłyby bowiem wdychać je podczas snu. Najlepiej stawiać na meble wykonane z litego drewna, materiał ten jest bowiem gwarantem ich żywotności. Można jednak zastanowić się także nad innymi materiałami mając na uwadze to, że ich wybór może przesądzić o tym, jak długo dziecko będzie się cieszyć meblami w swoim pokoju.

Niezbędne certyfikaty

Jeśli nadal nie mamy pewności, czy rozwiązanie, które nam się podoba, jest rzeczywiście bezpieczne, pamiętajmy o tym, że produkty przeznaczone dla dzieci powinny posiadać zestaw odpowiednich atestów. Warto uzupełnić wiedzę na ich temat, a następnie poszukiwać odpowiednich oznaczeń, a nawet pytać o nie osobę, która jest odpowiedzialna za sprzedaż mebli. Przy wyborze mebli dla dzieci niezmiennie w cenie jest zdrowy rozsądek. Trudno przecież o meble całkowicie ekologiczne, które jednocześnie będą odpowiadały naszemu gustowi.

Autor

Marta Leśniak

Redakcja goodfest.pl

To może Cię zainteresować