Projektowanie pokoju na długie lata

1 września 2017

Nie da się niestety umeblować pokoju małego dziecka i oczekiwać, że zakupione meble będą dziecku służyły aż do dorosłości. Najlepiej byłoby wymieniać meble co roku wraz ze wzrostem dziecka, ale jest to oczywiście opcja z wielu oczywistych przyczyn niemądra. By zminimalizować potrzeby wymiany mebli i zachować pełny komfort dziecka, trzeba stawiać na odpowiednie meble pozwalające na dostosowywanie ich do różnych potrzeb.

Zaprojektujmy pokój

Projektowanie pokoju dziecka zawsze rozpoczyna się od rzeczy najważniejszych, którymi są biurko oraz łóżko. Te dwa meble są ważne dla komfortu dziecka i mają bardzo ważne funkcje, ale będą one decydowały także o zdrowiu dziecka, o prawidłowości jego postawy. Dziecko w swoim pokoju musi być uczone właściwego siedzenia. Nie jest to wcale taka oczywista umiejętność. Potrzebne do tego będą naturalnie odpowiednie meble.

Odpowiednie, czyli w pierwszej kolejności nie za wysokie, ponieważ za wysokie meble będą powodowały niewygodę dziecka, będzie trudno z nich korzystać, a nawet mogą powodować wady wzroku, ponieważ dziecko będzie na nie patrzyło w nieodpowiedni sposób. Liczenie na to, że dziecko dorośnie do mebla o nieodpowiedniej wysokości, jest bardzo złym pomysłem.

Wybór ergonomicznego biurka

Dobre biurko to takie biurko, które zapewnia odpowiednią ilość przestrzeni nie tyle na rzeczy na nim umieszczone, ale dla samego dziecka. Biurko tworzy przestrzeń do siedzenia i do pracy. Żeby biurko było uniwersalne, powinno mieć możliwość regulacji wysokości blatu w zakresie od 55 do 75 centymetrów, co jest odpowiednie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Ważne jest, by były to biurka produkowane z myślą właśnie o takich dzieciach, ponieważ biurka dla dzieci starszych czy dla dorosłych mają inny układ.

Biurko dziecięce

Nieodłącznym atrybutem biurka jest też dopasowane do niego krzesło. Jego wysokość jest mało ważna, bo można ją łatwo dostosowywać do potrzeb. Liczy się to, by krzesło zapewniało odpowiednie podparcie dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz dla łokci dziecka, ponieważ kładzenie łokci na blacie skutkuje niepotrzebnym obciążeniem dla kręgosłupa.

Łóżko

Łóżko w pokoju dziecka jest nie mniej ważne. Musi ono być swoim rozmiarem dopasowane do potrzeb dziecka. Jeśli będzie to łóżko z regulacją, prawdopodobnie bez najmniejszych problemów wystarczy na lata. Trzeba jednak się upewnić, że jest to łóżko odpowiednio zdrowe. Najważniejszą kwestią na tym polu jest rodzaj wykorzystanych farb oraz lakierów. Jeśli nie mają one odpowiednich atestów, mogą powodować negatywne reakcje ze strony dziecka.

Ogromnie ważną kwestią jest też wytrzymałość wagowa łóżka. Każde łóżko jest produkowane tak, by wytrzymało określone obciążenie. W sposób oczywisty lepiej jest kupować łóżka z większą tolerancją wagową.

Autor

Michał Sitko

Redakcja goodfest.pl

To może Cię zainteresować