Rodzeństwo w jednym pokoju – aranżacja pomieszczenia

3 września 2017

Kiedy mamy dwójkę dzieci i tylko jeden pokój, w którym mogą przebywać, pojawia się oczywisty problem. Każde dziecko powinno mieć swój własny pokój. Niestety, szczytne cele nie zawsze idą w parze z realnymi możliwościami, jakie zapewnia nasze mieszkanie.

Jeśli nie mamy dość pokoi, by obdzielić wszystkie dzieci, konieczne jest zaaranżowanie jednej sypialni tak, by mogła służyć dwójce dzieci w sposób wygodny i bezkonfliktowy. Nie jest to wcale aż takie trudne.

Wybór mebli

Aranżacja pokoju to oczywiście przede wszystkim meble. Od razu można skierować się do działu w sklepie, gdzie znajdują się rzeczy dla dwójki dzieci. Klasycznym przykładem takich mebli są łóżka piętrowe, które czasami łączone są też z szafkami czy z biurkami. Takie rozwiązania dają możliwość wykorzystania przestrzeni w sposób maksymalny i do tego są wygodne oraz czasami bardzo efektowne. Nie są też drogie.

Ważne jest odpowiednie zarządzanie przestrzenią magazynową. Osobne szafki i półki to konieczność, ale już na przykład szafa na ubrania może być jedna, jeśli tylko jej wnętrze odpowiednio zaaranżujemy.

Jeśli chodzi o kolory pokoju dla dwójki dzieci, nie ma tu większego problemu. Sprawdzają się świetnie wszystkie typowe dla pokojów dziecięcych kolory pastelowe oraz biel. Byle tej ostatniej nie było za dużo. Stosowanie neutralnej kolorystyki nie jest tak ekscytujące, jak specjalnie pomalowany dla dziecka pokój, ale też jest ładnie i bezkonfliktowo.

Komfortowy pokój dla dzieci

Strefy pracy i nauki

Żeby pokój działał, konieczne jest stworzenie w nim specjalnych stref. Dla starszych dzieci najważniejsza jest strefa nauki, czyli biurko i jego najbliższe okolice. Biurko stawia się zwykle przy oknie, co daje dostęp do swatał i ogranicza problem sztucznego oświetlenia. Biurko musi być oczywiście duże, co oznacz długi blat lub w ogóle formę od razu przystosowaną dla dwójki dzieci. Takich biurek jest dużo w sprzedaży. W biurkach lub przy nich musi być też dość miejsca na przechowywanie rzeczy do nauki.

Strefa zabawy

Drugie ważne miejsce, jest łatwiejsza do zorganizowania. Opierać się będzie po prostu na jakimś niewielkim, ale wystarczającym dla dwojga stoliku, na którym będzie można rysować czy bawić się klockami. Jest to oczywiście rzecz ważniejsza dla dzieci małych, bo dzieci starsze same sobie na tym polu dadzą radę.

Inne ważne kwestie

Pokój dwójki dzieci to zawsze po prostu pokój, w którym są dzieci. Dlatego jeśli na przykład dzieci są małe, trzeba wybierać takie meble, które nie narobią im blizn na czole wystającymi uchwytami. Trzeba też uważać z dekoracjami, ponieważ motywy z jakiejś bajki mogą się podobać jednemu dziecku, ale już nie będą podobać się drugiemu, co może rodzić konflikty, zwłaszcza przy różnicy w wieku dzieci. Zazwyczaj lepsze są rozwiązania stonowane.

Autor

Marta Leśniak

Redakcja goodfest.pl

To może Cię zainteresować