Jak wybrać biurko dla ucznia?

18 sierpnia 2017

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami i nikomu chyba nie trzeba przypominać o tym, że nie ma chyba lepszej pory na skompletowanie stanowiska, przy którym przyszły uczeń będzie bez przeszkód wypoczywał i pracował. Rodzice najczęściej koncentrują się przede wszystkim na zakupie krzesła dla ucznia, wychodzą bowiem z założenia, że to ono będzie chronić syna lub córkę przed groźnymi wadami postawy.

Dobrze jednak pamiętać o tym, że uczeń przynajmniej dwie godziny w ciągu dnia spędza przy biurku, a w przypadku nastolatka czas ten dodatkowo się wydłuża. Już choćby dlatego warto pamiętać o znaczeniu, jakie ma staranny wybór tego elementu wyposażenia, a także o ogromnej roli, jaką ma do odegrania ergonomia stanowiska pracy. Biurko powinno być dostosowane indywidualnie i uwzględniać nie tylko wiek ucznia, ale również jego rozwój i obowiązki.

Biurko dla malucha i nastolatka

Jeśli zastanawiamy się nad kryteriami wyboru biurka, w pierwszej kolejności powinniśmy mieć na uwadze wiek ucznia. W pierwszych latach szkoły podstawowej dziecko musi przede wszystkim nauczyć się pisać i czytać, właśnie model umożliwiający realizację tych zadań wydaje się więc najlepszym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o pierwsze lekcje informatyki, te mogą jeszcze odbywać się na komputerze rodzica i przy jego stanowisku pracy, choć warto pamiętać, że krzesło musi być już dostosowane do dziecięcych wymogów.

Solidny blat biurka

Blat

Podczas wyboru biurka szczególną uwagę wypada poświęcić blatowi mając na uwadze to, że musi on spełniać przynajmniej kilka wymogów. Dziecko, bez zmieniania pozycji, powinno dosięgać bez problemu do każdego jego punktu. Rodzic z pewnością doceni też blat z powierzchnią nie tylko odporną na zabrudzenia, ale i taką, którą łatwo się czyści. Oczywiście, nie musimy wcale wydawać w tym celu ogromnych pieniędzy, jeśli więc zależy nam na rozwiązaniu funkcjonalnym, ale oszczędnym, z powodzeniem wystarczą nam laminowane płyty MDF.

Szuflady

Innym wyznacznikiem przydatności biurka jest obecność w nim przynajmniej kilku szuflad. Przydadzą się one w momencie, w którym dziecko będzie chciało schować do nich przybory pisarskie i plastyczne oraz inne rozwiązania niezbędne podczas nauki. Zdecydowana większość nowoczesnych biurek fabrycznie jest już wyposażona w organizery, jeśli jednak nie mamy do czynienia z takim modelem, powinniśmy samodzielnie zapewnić ich obecność.

Im dziecko jest starsze, tym częściej korzysta z laptopa lub komputera i w pewnym momencie możemy już mówić o nim jako o podstawowym narzędziu pracy. Nic zatem dziwnego, że właśnie taki sprzęt będzie przesądzał zarówno o typie, jak i o wielkości biurka. Laptopy, które cieszą się coraz większą popularnością, ograniczają do minimum ewentualne problemy, a rodzice muszą zatroszczyć się jedynie o możliwie jak najwyższej jakości podkładkę chłodzącą.

Autor

Paulina Owczarek

Redakcja goodfest.pl

To może Cię zainteresować