Meble dla przedszkolaka

4 września 2017

Meble do pokoju przedszkolaka to ekscytujący temat dla rodziców, który wymaga jednak odrobiny pomyślunku. Muszą być one funkcjonalne, a lista funkcji jest całkiem spora. Na szczęście nie ma większych problemów z ich realizacją.

Wybór kolorów

Kolorystyka pokoju dziecka jest bardzo ważna. Najważniejszą kwestią jest to, że dziecko do wieku 3 lat nie jest w stanie rozpoznawać niektórych kolorów, więc jeśli stworzy się pokój w odcieniach pastelowego niebieskiego, dla dziecka będzie on monochromatyczny. W tym wieku pokój trzeba urozmaicać jaśniejszymi, cieplejszymi kolorami, takimi jak czerwony lub żółty.

U dzieci troszkę starszych możliwe jest już skupianie się na kolorach pastelowych i łączeniu na przykład zielonego z dużą ilością bieli. W tym czasie trzeba już jednak znacznie bardziej przyglądać się kwestiom związanym z upodobaniami samego dziecka. Przedszkolak lubi jedne kolory, a innych nie lubi, więc w żadnym razie nie można oferować mu kolorystyki, która się mu nie podoba.

Miejsce do nauki i do zabawy

W pokoju dziecka powinny zostać wydzielone strefy do czynności, które będzie się w nim wykonywało. W okolicach biurka będzie strefa do zabaw plastycznych i nauki, łóżko będzie strefą spania i odpoczynku, a gdzieś koło niego, na skrawku dywanu oraz przy jakimś małym stoliku, dziecko będzie mogło się bawić bez problemów. Takie podzielenie na strefy ma ważne znacznie dla utrzymania porządku i zapewni dziecku wygodę, a także nauczy go, że każda rzecz ma swoje miejsce i że zawsze w życiu przestrzeń jest związana z jej funkcją.

Miejsce rozrywki dziecka

Dziecko musi już być samo za swoje przestrzenie odpowiedzialne. W praktyce będzie to oznaczało przede wszystkim sprzątanie zabawek po zabawie. Zabawki powinny trafiać do kufra, pufy lub kosza, czyli w miejsce, gdzie dziecko jest w stanie je samo łatwo zapakować. Należy raczej unikać półek, ponieważ są one dla małego dziecka niewygodne, a do tego posprzątanie zabawek na nie jest w mniejszym stopniu posprzątaniem. Dziecko nie rozumie konceptu przestrzeni wystawienniczej.

Łóżko

Za najważniejszy mebel w pokoju dziecka uchodzi zazwyczaj łóżko. Największe łóżko dla dziecka nie powinno być większe niż 140x70 centymetrów, ponieważ większe łóżka to łóżka dla dorosłych. Materace takich łóżek są grubsze i twarde. Dzieciom będzie się na nich źle spało. Łóżko nie powinno być za małe, ale za duże też będzie złe.

Jeśli chodzi o twardość materaca, najlepiej jest wybierać materace o grubości 10cm oznaczone jako materace średnie. Są one najlepsze dla dzieci w tym wieku.

Strefa biurka

Ostatnia przestrzeń, którą trzeba zagospodarować, to biurko. Biurko dla dziecka nie musi być za duże. Typowe biurka mają od 90 do 120 centymetrów szerokości i 50-70 centymetrów głębokości. Dobrym pomysłem będzie zakup biurka, którego blat będzie się wychylał o kilkanaście stopni. Taki blat jest bardzo wygodny do prac plastycznych. Ważniejsze zazwyczaj jest jednak, by blat biurka był wykonany z materiału solidnego i matowego, żeby światło się nie odbijało i żeby dziecko mogło się spokojnie skupiać na pracy.

Autor

Marta Leśniak

Redakcja goodfest.pl

To może Cię zainteresować