Cegła, drewno, kamień – nietypowe materiały dla paneli trójwymiarowych

10 sierpnia 2017

Dekoracje wykonywane z paneli trójwymiarowych stają się coraz bardziej popularne i modne w naszym kraju. Wraz z ich popularnością rozwija się oferta wszelkiego rodzaju opcji dostępnych na rynku. Dzisiaj możemy już wybierać pomiędzy propozycjami wykonanymi z cegły, kamienia lub drewna.

Wszystkie one mają swoje walory i sprawdzają się w zaskakująco dużej ilości aranżacji wnętrz. Jak świat paneli trójwymiarowych wygląda w praktyce? Zobaczmy i przekonajmy się co dla nas jest atrakcyjne.

Panele trójwymiarowe wykonane z cegły

Panele trójwymiarowe wykonane z cegły zazwyczaj uchodzą za najbardziej efektowne, chociaż oczywiście jest to kwestia gustu. W niczym nie zmienia to faktu, że z paneli trójwymiarowych opartych o cegły można bez najmniejszych problemów wykonać okładziny, dzięki którym ściany będą wyglądały jak z prawdziwych cegieł. Pomagają w tym w szczególności specjalne elementy narożne. Takie elementy narożne są konieczne w przypadku trochę gorzej wyglądających gipsowych imitacji cegieł. Są one tanie i lekkie, a także dostępne w szalonej ilości wzorów, ale taka opcja jest problematyczna, ponieważ pomalowana jest tylko wierzchnia strona elementów. Odsłonięcie wewnętrznych warstw zakończy się wpadką.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z wersji naturalnej czy imitacji, do wyboru mamy ogromną ilość wzorów i faktur, także przeznaczonych do wykorzystania na zewnątrz budynku lub w miejscach mocno wilgotnych. W praktyce możemy wybrać coś, co wygląda jak stara, murszejąca cegła, jak również pójść w drugim kierunku i wybrać cegłę gładka bieloną. Efekty mogą być bardzo realistyczne lub wręcz nieco komiczne – wszystko zależy od naszego planu i tego, czy okładzina będzie komponowana z miejscami nowoczesnymi, czy z wnętrzami bardziej klasycznymi.

Panele z cegłą

Panele trójwymiarowe wykonane z kamienia

Kamień jest bardzo ciężki i w dodatku drogi, przez co raczej trudno jest znaleźć panele trójwymiarowe z typowego kamienia. Najczęściej jest to jego imitacja powstała poprzez pomieszanie kilku rodzajów kruszywa i jakiegoś spoiwa, na przykład gipsu. Taki trik powoduje, że powstałe panele nie są odporne na wilgoć i nie powinno się ich umieszczać na przykład w łazience, ale za to znacznie poszerzają się nasza możliwości pod względem wykorzystania paneli w różnych adaptacjach.

Bardzo często panele trójwymiarowe wykonane z kamienia są wykorzystywane we wnętrzach skandynawskich oraz prowansalskich, gdzie najczęściej są bielone. W nowocześniejszych wnętrzach ich faktury są bogatsze i tam zazwyczaj łączy się je potem z metalem lub sztucznymi powierzchniami połyskującymi. Gładkie okładziny kamienne mogą być też elementem dominującym tym bardziej, że można je połączyć całkowicie bez spoinowo.

Panele trójwymiarowe wykonane z drewna

Połączenia bez spoin oferują także panele trójwymiarowe wykonane z drewna. Tutaj decyduje technologia, ponieważ panele drewniane trójwymiarowe tego typu powstają poprzez łączenie ze sobą pojedynczych fragmentów drewna, co razem daje nam masę interesujących możliwości zależnych od gatunku drewna i wielkości łączonych elementów.

Autor

Michał Sitko

Redakcja goodfest.pl

To może Cię zainteresować