Montaż paneli ściennych 3D

25 lipca 2017

Drewno to niezawodny materiał, gdy chce się uzyskać wrażenie przytulności i ciepła we wnętrzu. Komponuje się idealnie z niemal każdym stylem – od nowoczesnego po vintage. Panele ścienne wykonane z drewna to kompromis pomiędzy staroświecką, często przytłaczająca boazerią, a dekoracją na miarę XXI wieku. To szczypta klasycznego stylu we wnętrzu dostosowanego do dzisiejszych mód i potrzeb.

Świetnie sprawdzają się także uniwersalne panele gipsowe. W jaki sposób za pomocą paneli ściennych 3D uzyskać niezwykły efekt? Warto wiedzieć, że panele ścienne z gipsu można malować, dzięki czemu aranżacja zmienia się wraz z gustem i życzeniem mieszkańców. Oto kilka wskazówek dotyczących prawidłowego montażu takich paneli.

Warto również wybrać panele ścienne z drewna. Drewno to bardzo wdzięczny materiał, który potrafi nadać ciepła wnętrzu. Produkcją takich paneli zajmuje się np. firma EHO Muteboards, która przygotowała artykuł o zastosowaniu tego typu konstrukcji: Panele ścienne - propozycje zastosowania 

 

Instrukcja montażu paneli gipsowych z wzorem 3D

Naklejenie paneli ściennych z gipsu nie wymaga wielkich, specjalistycznych umiejętności ani drogich, trudno dostępnych materiałów i narzędzi. Przeciwnie, może to zrobić każdy majsterkowicz, jeśli tylko poświęci nieco czasu i zapału na stworzenie swojej wyjątkowej aranżacji. Co należy przygotować?

Montaż paneli ściennych

To kilka dość podstawowych narzędzi i materiałów dostępnych w sklepach budowlanych:

  • poziomica,
  • papier ścierny o grubości 240,
  • listwa startowa (niezbędna, by zamontować panele ponad poziomem podłogi),
  • przekładki między panele (kawałki tektury sprawdzą się lepiej niż krzyżyki do płytek, ponieważ będzie można je wyciągnąć po związaniu się kleju),
  • piła do drewna (do ewentualnego przycięcia paneli na wymiar, jeśli są drewniane),
  • klej do gipsu i materiał na zaprawki,
  • gładź gipsowa i gips szpachlowy.

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie ściany. Powinna być gładka i sucha, najlepiej lekko przetrzeć ją papierem ściernym, by nie zostały grudki na powierzchni. Tak przygotowaną ścianą należy zagruntować. Gruntem pokrywamy też tył paneli, który będzie przylegał do ściany. Pozwoli to na lepsze związanie kleju i montaż będzie trwalszy. W czasie, gdy ściana i panele schną, należy zamontować listwę startową (jeśli jest potrzeba). Panele układamy bardzo uważnie, by nie pomylić kolejności, mogłoby to zaburzyć planowany wzór.

Pomiędzy nimi powinny znaleźć się 2-3 mm przerwy z tekturą w środku. Można ją wyciągnąć dopiero po dwóch dniach, kiedy klej się ustabilizuje. Gdy minie ten czas, należy uważnie, ostrożnie usunąć tekturę i listwę startową. Szczeliny między panelami wypełniamy gładzią gipsową, a następnie, po wyschnięciu, przecieramy papierem ściernym o gradacji 240, aż zrobią się gładkie. Ostatni etap to pomalowanie paneli dowolną farbą.

Autor

Marta Leśniak

Redakcja goodfest.pl

To może Cię zainteresować