Płyta MDF – materiał na panele

8 lipca 2017

Powierzchni sufitu i ścian zachęcają, by wykończyć je w sposób nieco bardziej interesujący, niż pokrycie farbą. Panele 3D wykonane z płyty MDF dają duże możliwości aranżacyjne i pozwalają stworzyć coś oryginalnego. Co warto o nich wiedzieć?

Materiał MDF

Płyta MDF powstaje wskutek sprasowania włókien drzewnych z organicznymi związkami łączącymi. Surowy stan tych płyt to jednolita, gładka powierzchnia. Można dzięki temu uzyskać wiele efektów. Płyty są fornirowane, oklejane specjalną folią, lub też lakierowane i malowane. Ten lekki, poddający się obróbce materiał wykorzystuje się do produkcji mebli, ale także elementów stosowanych w wykończeniu wnętrz. Często można spotkać kasetony z płyty MDF, a także różnorodne listwy, elementy stolarki czy też panele ścienne i podłogowe.

Czym charakteryzują się panele MDF?

Główną zaletą paneli wykonanych z płyty MDF jest ich elegancki, różnorodny wygląd. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się panele 3D. Frezowana płyta pozwala stworzyć bardzo wyszukaną, oryginalną aranżację. Co więcej, producenci płyt dysponują nie tylko szerokim wachlarzem gotowych płyt. Mogą także wykonać panele na specjalne zamówienie klienta, dzięki czemu będą one jeszcze mocniej zindywidualizowane. Istnieje możliwość zamontowania ich tak, by miejsca spojeń były niewidoczne, a także wywiercenia otworów.

Drewniane wykończenie wnętrz

Panele są także wodoodporne. Można przykleić je w łazience i kuchni, bez obaw o ich stan i wygląd. O funkcjonalności świadczy lekkość i łatwość montażu – wystarczy przygotować kołki, klej i proste narzędzia, które są obecne w niemal każdym domu. Panele pozwalają łatwo się przycinać i dopasowywać do oklejanej powierzchni. Dzięki niewielkiemu ciężarowi nadają się także do montażu na lekkich ściankach z płyt kartonowo – gipsowych. Naturalny materiał, używany do wyrobu paneli, pozwala ścianom oddychać, a także poprawia izolację termiczną oraz akustyczną.

Jakie jeszcze zalety posiadają panele ścienne i sufitowe z MDF? Można je bez przeszkód pomalować niemal każdą farbą – niektóre tylko zmienią kolor, inne podniosą walory wodoodporności. Panele można również fornirować, złocić lub piaskować. Wszystko to stwarza niemal niekończący się wachlarz możliwości.

Wykorzystanie paneli 3D z płyty MDF

Nie istnieją ograniczenia w kwestii umiejscowienia paneli MDF – aranżacja w 3D może zdobić całą ścianę, sufit, lub tylko ich fragmenty. Możliwe jest stworzenie wzorów z różnych typów paneli lub też zaprojektowanie tła dla kominka lub osłony nieestetycznego elementu na ścianie. Efekt 3D jest nie tylko modny, lecz także bardzo przyjemny dla oka – pogłębia go odpowiednie oświetlenie.

Meble z trójwymiarowymi elementami są kolejnym pomysłem na zastosowanie płyt MDF. To szansa na stworzenie całkowicie autorskiego, niepowtarzalnego zestawu mebli do kuchni, łazienki, czy też salonu.

Autor

Paulina Owczarek

Redakcja goodfest.pl

To może Cię zainteresować