Sprawdzone pomysły na wyciszenie mieszkania

28 czerwca 2017

Wiele mieszkań generuje poważny problem, który daje się we znaki nawet wówczas, gdy zadbamy o ich atrakcyjny wygląd. Problemem takim jest hałas, uciążliwe dźwięki mogą przy tym dochodzić nie tylko z zewnątrz, ale również z sąsiednich pomieszczeń. Co gorsza, problemy z nimi związane nie dotyczą jedynie tego, że dźwięki takie bywają irytujące. Nie można nie zgodzić się i z tym, że wywierają one niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Miejski hałas – problem XXI wieku

Problemy z koncentracją i rozdrażnienie to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli więc hałas dobiegający z zajmowanego przez nas pomieszczenia doprowadza nas do szału, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, czy nie nadszedł już czas, aby zastanowić się nad wyciszeniem mieszkania. Co ciekawe, gdybyśmy poszukiwali odpowiedzi na pytanie o to, co sprawia, że hałas tak często daje się nam we znaki, mogłoby się okazać, że w dużym stopniu padamy ofiarą… współczesnych trendów wnętrzarskich. Coraz częściej rezygnujemy przecież z miękkich tkanin, a nie od dziś wiadomo, że właśnie one są odpowiedzialne za pochłanianie dźwięków. Oczywiście, nie można utrzymywać, że wszystkie nasze problemy są konsekwencją sugestii udzielanych nam przez projektantów wnętrz. Tak naprawdę, znacznie bardziej niebezpieczne bywają ściany, o których wiadomo, że współcześnie mają tendencję do przepuszczania każdego dźwięku. Dziś architekci coraz częściej uwzględniają kwestie związane z wyciszaniem mieszkania, jeszcze dwadzieścia lat temu jednak mało kto zastanawiał się nad tym problemem.

Izolacja akustyczna domu

Sposoby na wyciszenie mieszkania

Szukając skutecznych sposobów na wyciszenie mieszkania najczęściej rozpoczynamy od skorzystania z sugestii w myśl której warto pokryć ściany dodatkową warstwą, o której wiadomo, że izoluje ona dźwięki. Tu mamy zresztą coraz więcej możliwości, możemy więc korzystać zarówno z tapety akustycznej, jak i z modnych i wyjątkowo efektownych paneli ściennych. Każda dekoracja poprawia nie tylko izolację akustyczną, ale i termiczną mieszkania, mamy zatem do czynienia z zyskiem znacznie większym, niż początkowo mogłoby się to nam wydawać. Im ściana jest grubsza, tym mniej dźwięków przez nią przenika, nasze zadanie polega zaś przede wszystkim na dobraniu takiej dekoracji ściennej, która najlepiej sprawdzi się, gdy będziemy chcieli wyciszyć mieszkanie.

Panele akustyczne ścienne

Jeśli szukamy rozwiązania o najlepszych właściwościach wyciszających i izolujących, powinniśmy w pierwszej kolejności zainteresować się tym, co potrafią panele poliuretanowe znane też jako panele piankowe. Najczęściej produkuje się je z wykorzystaniem pianki poliuretanowej i to właśnie ona gwarantuje nam solidną warstwę izolacyjną. Jeszcze innym rozwiązaniem są drewniane panele akustyczne. Również ich budowę można określić mianem unikatowej, a ich właściwości przyczyniają się tak do rozpraszania, jak i pochłaniania dźwięków. Ciekawym rozwiązaniem są też panele gipsowe, nawet, jeśli nie są one panelami akustycznymi w pełnym znaczeniu tego słowa.

Autor

Paulina Owczarek

Redakcja goodfest.pl

To może Cię zainteresować