Zalety i zastosowanie paneli akustycznych

5 września 2017

Panele akustyczne stanowią idealne połączenie funkcji dekoracyjnych oraz praktycznych. Oprócz tego, że zagłuszają głośne rozmowy, dźwięki telewizora, echo w wysokich pomieszczeniach czy też samochody za oknem, mogą też stworzyć niepowtarzalną aranżację. Co warto wiedzieć o panelach akustycznych i ich zaletach?

Już na etapie projektu

Jeśli umiejscowienie lub specyfika budownictwa w mieszkaniu lub domu wskazuje na ryzyko hałasu, warto na etapie projektowania uwzględnić wytłumienie niepożądanych dźwięków. Niestety, starsze mieszkania nie są najczęściej zaprojektowane pod tym kątem. Można jednak poprawić sobie komfort, stosując nowoczesne panele akustyczne, zamontowane na suficie lub ścianach.

Czym są panele akustyczne?

Ich podstawę stanowią materiały, które dobrze chłoną fale dźwiękowe. Dzięki temu panele akustyczne, czyli rodzaj specyficznej okładziny na sufity oraz ściany, wyciszają pomieszczenia. Panel ma specjalną budowę – w środku znajduje się struktura z pianki lub gąbki. Charakteryzuje je jednoczesne wyciszanie, ale także niezniekształcanie dźwięków muzyki czy rozmów. Dzięki temu wnętrze mieszkania staje się enklawą wolną od hałasów, ale też otwartą na dźwięki pożądane przed mieszkańców.

Wyciszenie ścian w domu

Kiedy warto je rozważyć?

Panele akustyczne stosuje się w szczególności w studiach nagrań, jednak coraz częściej można je spotkać także w mieszkaniach. Stare budownictwo lub przeciwnie – nowoczesne osiedla o cienkich ścianach sprzyjają niesieniu się i przenikaniu dźwięków. Warto pomyśleć o zamontowaniu paneli, gdy notorycznie przeszkadzają nam głośno rozmawiający sąsiedzi, muzyka zza ściany, hałas uliczny. Panele są łatwe w montażu – wystarczy przykleić je na ścianie lub płycie kartonowo – gipsowej. Świetnie zastępują podwieszany sufit, zajmując przy tym mniej przestrzeni. Poprawiają też akustykę w pomieszczeniach, dzięki czemu słuchanie muzyki staje się jeszcze przyjemniejsze. Warto również wspomnieć, że występują w rozmaitych, często bardzo dekoracyjnych wariantach.

Element aranżacji

Izolacja od niechcianych dźwięków nie musi wiązać się ze zmianą całego zamysłu. Interesującą opcję stanowią akustyczne panele 3D. Ich główną siłą jest faktura – przestrzenne, często skomplikowane i bogate powierzchnie, które mogę wprowadzić do wnętrza ciekawy klimat. Takie panele to dobry dodatek do minimalistycznych pomieszczeń, nadaje im dynamiki, poprawia wygląd i przykuwa uwagę. Można dowolnie łączyć nie tylko wzory, ale także kolory. Wybór paneli akustycznych jest dziś ogromny – od prostych form, aż po małe dzieła sztuki, przypominające obrazy. Niektóre z nich można z powodzeniem pokrywać farbą w nowym kolorze, dzięki czemu drobny remont i zmiana wystroju nie oznacza konieczności kupna nowych paneli.

Autor

Michał Sitko

Redakcja goodfest.pl

To może Cię zainteresować