Meble dla nastolatka

6 sierpnia 2017

Bycie nastolatkiem nie jest proste. Nastolatek przestaje powoli być dzieckiem, ale nikt nie staje się z rozpędu dorosłym Jest to powolnym proces zmian i przekształceń, który tylko w niewielkiej części jest świadomy, a tak naprawdę dominuje w nim eksperymentacja i poszukiwanie swojego miejsca na świecie. W tym okresie konieczne jest, by zmieniał się nastolatek i by zmieniało się jego otoczenie, w tym oczywiście jego pokój.

Pokój nastolatka również będzie pełnił inne funkcje. Zmieni się równowaga pomiędzy funkcjami pomieszczenia. Z wydzielonego kącika dla dziecka stanie się to element sfery prywatnej młodego człowieka i jego własne mieszkanie w wersji oczywiście zminiaturyzowanej. Konieczne jest, by razem z dzieckiem i funkcjami pokoju zmieniało się też umeblowanie, ponieważ będzie ono musiało służyć w zupełnie nowych warunkach.

Biurko

Zazwyczaj najważniejszym elementem w pokoju nastolatka jest biurko i nie chodzi tylko o samą naukę, chociaż i ona oczywiście ma znaczenie. Biurko jest miejscem centralnym pokoju i musi mieć odpowiednią wielkość i musi być przystosowane do komputera, który jest w dzisiejszych czasach niezbędny. W takim biurku musi być odpowiednia ilość miejsca na chowanie rożnych rzeczy, nie tylko szkolnych. Dużo szuflad pozwoli ograniczyć chaos na pulpicie.

Do biurka musi być też dobry fotel obrotowy. Musi mieć regulowaną wysokość i powinien mieć też regulacje innych podpór, by zapewnić maksimum komfortu.

Wystrój pokoju nastolatka

Łóżko

Łóżko w pokoju nastolatka to narzędzie typowo wielozadaniowe. Służy do spania, ale często jest też biurkiem i kompletem wypoczynkowym. Dobrym pomysłem jest rozkładana sofa, która zmienia się w kanapę w ciągu dnia. Bardzo ważne jest tutaj postawienie na wygodę młodej osoby poprzez wybranie materaca o twardości, która będzie jego użytkownikowi najbardziej odpowiadała.

Inne meble

W pokoju nastolatka musi pojawić się też sporo innych mebli. Zazwyczaj najważniejsza jest szafa na ubrania, która jest niezbędna w celu pomieszczenia wszystkich ubrań i wprowadzenia porządku do pokoju. Mniejsze szafki też są potrzebne, gdyż w nich chować się będzie drobne rzeczy używane na co dzień lub skarby młodego człowieka. Nastolatki mają tendencję do gromadzenia dużej ilości drobnych rzeczy, co bywa problemem praktycznym.

W pokoju nastolatków powinien zawsze stać też niewielki stolik. Po dołożeniu do niego jakichś foteli możliwe jest stworzenie przestrzeni rekreacyjnej, gdzie można przyjmować gości. Nastolatek będzie często jadł w swoim pokoju, więc lepiej jest, jeśli ma do tego odpowiednią przestrzeń.

Bez przymusu

Pokój nastolatków to ich królestwo, więc to oni, w granicach rozsądku, muszą mieć decydujący głos odnośnie funkcjonalności przestrzeni i jej wyposażenia.

Autor

Paulina Owczarek

Redakcja goodfest.pl

To może Cię zainteresować