Na co zwrócić uwagę kupując szafę do pokoju dziecka?

17 sierpnia 2017

Szafa do pokoju dziecka to dość poważne wyzwanie. Taki mebel służy do przechowywania ubrań, ale nie tylko. W pokoju dziecka znajdzie się dużo przedmiotów, które będą trafiać do szaf, w tym również zabawki. Przed podjęciem decyzji trzeba zwrócić uwagę na sporą ilość kwestii szczegółowych i przebić się przez ogromną ilość propozycji pojawiających się na rynku.

Trzeba też zastanowić się, jak taka szafa będzie się spisywała za kilka lat, ponieważ takiego mebla nie kupuje się na chwilę.

Jak wybierać?

Kwestii istotnych jest cała masa, ale zazwyczaj najważniejsze z nich są trzy:

1. Wielkość szafy

Gabaryty szafy to kwestia, która decyduje o tym, ile i jakich rzeczy się do niej zmieści. Nie warto przesadzać z jej wielkością, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, ponieważ efekt może się okazać dość nieprzyjemny. Szafa będzie dominowała i zmniejszała całe pomieszczenie. Zawsze trzeba celować w dokładnie taką wielkość, jaka jest nam potrzebna i jaka pasuje do reszty pomieszczenia.

2. Materiał wykonania

Szafy z rożnych materiałów różnie wyglądają, mają rożną wagę i różne ceny. Zazwyczaj za najlepsze uchodzą szafy z litego drewna, które są wytrzymałe, ładne i starczą na lata. Niestety, są drogie. Alternatywą dla drewna jest płyta MDF o dobrych właściwościach. Należy raczej unikać sklejek.

Szafa dziecięca

3. kolory i estetyka

Tutaj warto jest się kierować przede wszystkim kwestiami praktycznymi czyli tym, by mebel był w miarę uniwersalny i łatwo było go dopasować do pomieszczenia. Zazwyczaj szafa stoi dłużej, niż jest w stanie przetrwać aranżacja pomieszczenia, więc przyszły pokój także powinien do szafy pasować. Dlatego lepiej jest wszystkie dekoracje dać na ściany, a nie na szafę i pod względem kolorystycznym działać raczej zachowawczo. Delikatnie odcienie brązów czy beżu są zazwyczaj najlepsze. Kolory pastelowe też będą podobały się dziecku.

Modele szaf

Dostępne obecnie na rynku modele szaf prezentują się naprawdę imponująco. Jest wiele rozwiązań nowoczesnych i klasycznych o różnych kształtach. Są szafy typowe, czyli prostokąty i kwadraty do postawienia gdzieś w pokoju, ale są też szafy narożne i szafy pod sam sufit. Nie warto jest tutaj kierować się chwilowymi modami. Lepsze podejście to stawianie na uniwersalność szafy tak, by mogła pojawić się w wielu miejscach i nie gryzła się z innymi meblami. W ten sposób trzeba też rozważać kwestie zamykania się szafy.

Jeśli to tylko możliwe, warto jest postawić na szafy wnękowe, które zapewniają znakomitą pojemność i są użyteczne pod każdym względem.

Autor

Michał Sitko

Redakcja goodfest.pl

To może Cię zainteresować