Ubrania dziecka: dobrze zorganizowana szafa

1 sierpnia 2017

Szafy dzieci to często królestwa bałaganu. Nawet jeśli nie jest aż tak źle, warto pomyśleć nad usprawnieniami, które pozwolą na poprawienie ładu w szafie.

Od komody do dobrze urządzonej szafy

Większość dzieci swoje ubranka na samym początku ma w komodzie. Komoda z przewijakiem staje się niemalże standardem. Jest to mebel wygodny, nie za drogi, a do tego świetnie się sprawdza w swojej roli. Nie można też nie zauważyć, że pochowane w szufladach rzeczy są urocze i patrzenie na nie to wielka przyjemność. Niestety, bardzo szybko zaczyna w takiej komodzie brakować miejsca i kiedy zaczynamy rezygnować z pieluch, powoli musimy rezygnować też z komody.

Nie musimy oczywiście rezygnować całkowicie, ponieważ komoda dalej może się przydawać na wiele rzeczy, zwłaszcza na bieliznę, ale nie będzie już meblem dominującym. Trzeba postawić na szafę dowolnego rodzaju, na przykład rogową lub przesuwaną. Wiele zależy tutaj od możliwości pomieszczenia, gdzie mebel stanie. Zazwyczaj to właśnie ta kwestia narzuci nam rozwiązanie.

W szafie najważniejsze jest to, by nie było tam za dużo rzeczy. Okazuje się bowiem, że czasami nawet połowa rzeczy jest tam zupełnie zbędna. Zacząć trzeba od rzeczy, z których dziecko wyrosło, bo te powinny zostać usunięte w pierwszej kolejności. Trzeba się ich zwyczajnie pozbyć z domu. Zaraz za nimi muszą zniknąć rzeczy nie pasujące do sezonu. W lecie dziecko nie będzie chodziło w czapce czy w rękawiczkach, więc te rzeczy mogą spokojnie trafić na strych lub do szafy rodziców, jeśli jest tam miejsce. Gdziekolwiek, byle nie zostały w szafie dziecka.

Porządek w dziecięcej szafie

Wyzwaniem jest zazwyczaj też radzenie sobie z szafą dzieloną przez dwójkę dzieci. W takim przypadku rzeczy układa się osobno dla każdego dziecka, ale typami ubrań obok siebie. Spodnie obok spodni, bluzki obok bluzek. Ułatwia to organizację szafy.

Dodatki

Można pomyśleć także o sprytnych wieszakach i organizerach, na których zawiesimy różne mniejsze rzeczy. Są one świetnym pomysłem w sytuacji, kiedy szafa jest naprawdę mała i trzeba szukać miejsca na gwałt. Dostępne są w różnych wersjach, a do szaf dzieci najczęściej poleca się opcje z materiału, które tworzą swoiste kieszenie. Dzieci je bardziej lubą.

Jeśli chcemy się też skupić odrobinę na przyjemnościach, możemy obok ubrań w szafie dziecka powiesić woreczki zapachowe. Mogą to być odświeżacze powietrza lub po prostu samodzielnie przygotowane woreczki nylonowe ze schowanym czymś ładnie pachnącym w środku.

Wszystkie te sprawy razem sprawią, że szafa dziecka będzie miejscem zdecydowanie łatwiejszym do ogarnięcia, a do tego ze wszystkich stron przyjemniejszym w użyciu. Dziecko będzie się cieszyło z ładu, a do tego my też się tam łatwiej odnajdziemy. Dobrze urządzona szafa pomaga też przekonać dziecko do utrzymywania porządku.

Autor

Paulina Owczarek

Redakcja goodfest.pl

To może Cię zainteresować